Suyun kokusu ve rengi yoktur, fakat hayatımızın olmazsa olmaz maddelerinden biridir. Yaşam kaynağımız olan suyun çocuklar için önemi nedir? Aslında bu önem zannedilenden daha fazla… 

Bazı insanlar su içmeyi unutabilir ya da susamadığı zamanlarda su içmeyi ihmal edebilir. Oysa ki su arıtma cihazlarının kolaylık sağladığı çağımızda yetişkinler de çocuklar da bol bol nitelikli su tüketmelidir. Bu sayede vücudun sıvı dengesini ayarlamak mümkün olur. Vücutta normal sıvı dengesinin korunması önemlidir. Peki bu nasıl hesaplanır? Vücut yüzeyine göre yapılan hesaplamada her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal olarak kabul edilir.

Bebekler ve çocuklar ise gün içinde yetişkinlerin neredeyse iki katı suya ihtiyaç duyar. Bunun tam olarak oranı nedir? 1-3 yaş arası bebekler gün içinde 1.3 litre tüketebilir. 4-8 yaş arası çocuklar 1.4 litre ve 9-13 yaş arası çocuklar 2-3 litre arası sıvıya ihtiyaç duyabilir. Su arıtma cihazları çocuklarına güvenilir su sunmak isteyen ebeveynlerin en büyük yardımcısıdır. Aynı şekilde anne babaların su tüketimi konusunda çocuklarına örnek olması da değerlidir. Suyun önemini anlatmanın en iyi yanı bol bol su tüketmektir. Anne ve babasını rol model olarak kabul eden çocuk bu şekilde daha dengeli şekilde sıvı alır. Arıtılmış su sayesinde çocuklar büyüme sürecini rahatlıkla geçirir.

Çocuğunuzun su tüketme oranını nasıl anlarsınız? En pratik yolu onun tuvalete gitme sıklığını gözlemlemektir. İki saatte bir tuvalete gidiyorsa ve idrarı da hem kokusuz hem de açık renkli ise her şey sorunsuz ilerliyor demektir. Arıtılmış su çocuğunuzun bünyesini korurken konsantrasyonunu artırır ve gelişimini dengeler. Az su içen çocukların idrar rengi koyulaşır. Bebeklerde günlük su tüketimini ise bezlerine bakarak anlamak mümkün. Nasıl mı? Bebeğiniz günde minimum 7 bez kirletiyorsa her şey yolunda demektir. Su arıtma cihazlarından elde edilen kaliteli su çocuklarınızın sağlığını koruma altına alan bir kalkan gibidir. Yeterli sıvı tüketimi toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırır, enfeksiyonlarla savaşır ve metabolizmayı düzenler. Size de çocuğunuzla birlikte yaşayacağınız sağlıklı günlerin tadını çıkarmak kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir