Su… Bedenimizin, doğanın ve dolayısıyla tüm yaşamın oluşmasındaki en önemli etken. İnsanlık tarihi boyunca medeniyetlerin en etkili silahı. Bazen uğruna savaşlar verilmiş, bazen yokluğunda büyük acılar çekilmiş.

Kaliteli su tüketimi insan sağlığı için oldukça önemli. İşte 5 adımda suyun hayatımızdaki yeri!

1. İnsan vücudunun 2/3 ‘ü sudan oluşur. Su arıtma cihazları kullanarak nitelikli su tüketmek bu yüzden oldukça kıymetlidir. İnsan vücudundaki su oranı yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir. Yeni doğan bir bebeği düşünün. Vücudunun yaklaşık %75’i sudur. Bu miktar bebek büyüdüğü müddetçe düşmeye devam eder. Yeterli su tüketimi, yaş ilerledikçe çok daha önem kazanan bir olgudur.

2. Su arıtma sistemleri sayesinde nitelikli su elde etmek geçmişe göre çok daha kolay hâle gelmiştir. Bu sayede dengeli oranda su içmek cildin erken yaşta kurumasını ve yaşlanmasını önler. Saçlarda matlaşmaya, bedende yorgunluğa ve midede hazımsızlığa neden olan faktörler ortadan kalkar. Ayrıca çay ya da kahve gibi içecekler su ihtiyacını karşılıyor gibi görünür. Fakat tam tersi dehidrasyon yarattıkları için su kaybına neden olurlar. Sıvı tüketim miktarı hesaplanırken buna dikkat edilmelidir.

3. Suyun hayatımızdaki önemi hakkında en önemli detaylardan biri kilo verme sürecidir. Yağ yakımında büyük rol oynayan su, böbrek rahatsızlıklarını iyileştirir. Ayrıca ciltte oluşan lekelenmeler de dengesiz su tüketiminden kaynaklanmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek için gün içinde en az iki litre su içilmelidir.

4. Su günlük yaşamın bir parçası olmasının yanı sıra sporcular için de hayati önem taşır. Özellikle uzun süreli ve dayanıklılık gerektiren sporlar yapan kişiler hidrasyon dengesine özen göstermelidir. Performansı maksimum düzeye çıkarmak ve bunu yaparken arıtılmış su tüketmek sağlığı korumayı sağlayacaktır.

5. Sağlıklı ve yetişkin bir insan yemek yemeden günlerce, hatta haftalarca hayatta kalabilir. Susuzluğa dayanma süresi ise birkaç günü geçemez. Çünkü normal ağırlıkta bir yetişkinin vücudundaki su içeriği %2 oranında azalırsa, yani 1.4 litre sıvı kaybederse vücudun günlük aktiviteleri sekteye uğrar. Bu sorunun iç organlara sıçraması ve dengeyi bozması ise kaçınılmaz olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir