Su içmek insanlık tarihi kadar eski bir konu olduğu için, suyun nasıl içileceği de çağlar boyunca tartışılıyor. Modern zamanların gözdesi su arıtma cihazları sayesinde hijyenik ve sağlıklı suya ulaşmak son derece kolay. 

Peki suyu hangi pozisyonda içmek gerek? Ayakta su içmek insanlar arasında en çok tartışılan konulardan biri. Çünkü su içmek vücudu korumak için yapılan önemli bir eylem. Bunu en faydalı şekilde başarmanın yollarını arıyoruz. Gelin doğru bilinen yanlışları birlikte inceleyelim…

– Pek çok insan ayakta su içmenin zararlı olduğu düşüncesine sahiptir. Çünkü insan midesinin ayakta dururken ve otururken farklı pozisyonlar oluşturduğunu duymuşlardır. Fakat bu argüman bilimsel bir temele dayanmıyor. Ayakta su içen kişilerin bu konuyla alakalı hastalıklara yakalandığını gösteren hiçbir bilimsel veri ya da araştırma sonucu da mevcut değil.

– Kimileri ayakta su içerlerse suyun midede yeterince kalamayacağını düşünür. Dolayısıyla su asitlerle karışamaz ve içindeki bakteriler ölemez. İşin aslı, bu durum da bir iddiadan ibaret. Çünkü su akışkan bir sıvıdır ve sanıldığı gibi katı bir madde formunda hareket etmez. Su hangi pozisyonda içilirse içilsin mide asitleriyle normal bir biçimde karışır. Önemli olan asıl konu, su arıtma sistemleri sayesinde nitelikli ve hijyenik su elde ederek düzenli olarak sıvı tüketmektir.

– Oturarak su içerseniz suyun midedeki asitle karışıp mikroplarının öleceği düşüncesi mevcuttur. Oturarak su içenler kolera da dahil olmak üzere pek çok rahatsızlıktan korunacaklarına ikna olurlar. Gerçek durum ise biraz daha farklı. Ağız ve bağırsak mesafesi oturmakla değişmez. Yani otursanız da ayakta dursanız da midenin pozisyonu pek fazla değişmez.

– Suyu ayakta içmenin kesin olarak bilinen bir hastalık yarattığı bilgisi mevcut değil. Fakat ayakta içilen su oturarak içilen suya göre mideye daha direkt bir şekilde ulaşır. Bu da mukozaya zarar verebilir ve ülsere davetiye çıkarabilir. Böylesi bir risk faktöründen korunmak için suyu rahat olarak ve oturarak içmeniz daha sağlıklı olabilir. Fakat bilimsel olarak ayakta değil mutlaka oturarak su içmelisiniz bilgisi mevcut görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir