Gün içinde vücudun nem dengesini içten dışa doğru karşılamak için su tüketmek oldukça önemli. Kahve ve çay gibi sıvıların suyun yerine geçtiğini sanıyor olabilirsiniz. 

Fakat bu büyük bir yanılgı. Çünkü suyu ayrıca tüketmek vücudun işleyişi için değer taşıyor. Su arıtma sistemleri sayesinde kaliteli, steril ve sağlıklı suya ulaşmak oldukça kolay. Su içmeyi hatırlamak ise biraz zor. Çünkü günün yoğun temposuna ve akışına kapılıp giderken su içme konusunda hem unutkan hem de üşengeç olmak mümkün. Oysa ki birkaç basit ve pratik yöntem sayesinde su içmeyi kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. Peki gün içinde su içmeyi hatırlamanın yolları nedir? Sizler için derledik…

– Cam şişe alışkanlığı edinin. Su arıtma cihazı kullanarak elde ettiğiniz nitelikli suyu cam şişelere yerleştirin ve yaşam alanlarınızın farklı köşelerinde konumlandırın. Yatağınızın yanındaki komidin, salondaki masa, mutfaktaki tezgah ve benzer pek çok nokta… Gözünüzün önünde olan su, sizi onu içmeye davet eder. Böylece gün içinde normalden daha yoğun ve düzenli şekilde sıvı tüketmiş olursunuz.

– Çantanıza şişeler yerleştirin. Dışarı çıkarken su almak kolay gibi görünebilir. Fakat bir yerlere yetiştirme telaşına kapılırken su içme aşaması hep geri plana atılır. Oysa ki vücut çalışmaya ve yorulmaya devam eder. Dehidrasyon yaşamamak için düzenli olarak su tüketmek şart. Spor çantanıza ya da kol çantanıza yerleştireceğiniz şişeler dışarda da su içmenizi hatırlatır. Ayrıca araç kullanıyorsanız aracınızda da birden fazla su şişesi bulundurabilirsiniz.

– Notlar yapıştırın. Stickerları buzdolabınıza, banyo aynanıza, ayakkabılığın raflarına, çalışma masanızın kenarına, balkondaki çiçek saksısının yanına ve daha pek çok noktaya iliştirin. Üstüne su tüketmekle alakalı minik bilgiler yazın. Böylece gün içinde su içmeyi hatırlamak için yazılı bir yardımcınız olur.

– Su arıtma cihazları nitelikli ve hijyenik su elde etmenize yardımcı olur. Teknolojik destek bununla da sınırlı değil. Su içmeyi hatırlatan aplikasyonları cep telefonunuza indirebilirsiniz. Bu sayede gün içinde farklı aralıklarla bildirim alırsınız ve nerede olursanız olun su içmeyi hatırlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir