Meyve ve sebze yemekten hoşlanır mısınız? Aslında hepsi mevsiminde tüketilince güzel. Çünkü doğa onlara bütün vitaminini ve lezzetini sağlıyor. Peki ya su? İşin temelinde su tüketmenin belli başlı bir mevsimi yok. 

Çünkü su, yaşamın her döneminde hayati derecede önem taşıyor. Vücudumuzun metabolik aktiviteleri için suyun yeri de değeri de büyük. Her mevsimde ideal oranda su tüketmek şart. Suyun yeterli miktarda tüketilmesi kadar sağlıklı ve hijyenik olması da mühim bir detay. Günümüz teknolojisinde su arıtma cihazları bu imkanı kolaylıkla sağlıyor. Arıtılan su temiz ve nefis bir form kazanarak insan vücuduyla buluşuyor.

Bazı dönemlerde su tüketiminin azalmasının sebepleri neler? Üşengeçlik, unutkanlık ve benzer pek çok etken… Özellikle kış mevsiminde terlemenin olmaması, çay kahve gibi içeceklerin tüketiminin artması ve havanın soğuklu su tüketimini nerdeyse yarı yarıya düşürüyor. Oysa ki bu büyük bir hata! Çünkü vücut susadığını hissetmiyor olsa bile, su ihtiyacı her mevsimde aralıksız olarak devam ediyor. Bitki çayları, kahveler, meyve suları ve çok daha fazlası… Hiçbiri suyun tek başına sağladığı faydayı sağlamaya yetmiyor. Su arıtma cihazından elde edilen su her dönem tüketilmeli. Yaz mevsiminde su tüketimine özen göstermemek ise daha büyük zararlar doğuruyor. Çünkü yazın terlemeye bağlı sıvı kaybı vücudu olumsuz yönde etkiliyor. Böbreklerin yeterli alışmaması turumunda toksin atımı ve vücudun temizlenme süreci sekteye uğruyor.

İlkbahar, yaz, sonbahar, kış… Hangi mevsim olursa olsun kişinin nitelikli suya ulaşması sağlık için vazgeçilmez. Su arıtma cihazları bu durumu kolaylaştırıyor olsa da unutmamak şart. Gözle görülebilecek noktalara notlar yapıştırmak ya da telefondan alarm kurmak bile ideal çözümler. Çünkü su içmek hem cildi, hem iç organları, hem de zihni besliyor. Su içmeye başladığınız zaman vücudun susama hissinin giderek daha fazla arttığını fark ettiğiniz mi? Bu sayede diğer içecekler yerine daha fazla su tüketmeye başlıyorsunuz. Fazla kiloların, sivilcelerin, saç dökülmelerinin önüne geçen su sebze ve meyvelerde de bulunuyor. Biraz salatalık, domates ya da karpuz… Yine de en ideal çözüm suyu olduğu haliyle tüketmek. Çünkü her mevsimde vücudunuz kendini koruma mekanizmasına sahip. Hava durumuna bakmaksızın sabah uyanınca mutlaka su arıtma cihazı yoluyla elde edilmiş su tüketmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir