ilimin ilk kıvılcımlarının hissedildiği günden beri insan vücudunun önemli bir kısmının sudan meydana geldiği bilinir.

Hücrelerimizden kemiklerimize kadar her parçamız suyun varlığı ve değeri ile anlam kazanır. Yeterli miktarda sıvı almamak hücreler dolaşım sisteminden, yani vücudumuzdaki kandan sıvı çekecektir. Bu da kalbi zorlamak ve böbreklerin işlevini yerine getirememesi gibi negatif sonuçlar doğurur. Kısacası su hayatımız için oldukça özel bir yere sahiptir ve bu kuralı hatırda tutarak yaşamalıyız. Elbette suyun sağlıklı olması ilk önceliğimiz haline gelmelidir. Sağlıklı su tortu, partikül, ağır metal, kimyasal, virüs, bakteri, mikro organizma, kireç gibi zararlı kontaminantlardan arınmış, yüksek oranda minerall, ve yüksek pH seviyesinde alkali olmalıdır. Peki sağlıklı su içmek bizim için nasıl sonuçlar sağlar?

– Bol su tüketimi cildi bir ayna gibi parlatmaya yardımcı olur. Çünkü su vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olan bir şifa kaynağıdır. Sağlıklı su içinize olduğu kadar dış görünümünüze de etki edecek ve aradaki farkı ortaya koyacaktır. Cildi nemli tutmak sanıldığı kadar zor değildir.

– Vücudumuz her gün beslenme yoluyla pek çok zararlı atığı da bünyesinde toplamaktadır. Yeterli miktarda sağlıklı su tüketmek zehirli atıkların toplanmasına ve atılması için böbreklere taşınmasına destek sağlar.

– Su, kalp sağlığının da en büyük dostlarından biridir. Kalp krizi ve felce karşı koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda sağlıklı su tüketiminin kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önlediği de yapılan çalışmalarla saptanmıştır.

– Sağlıklı su tüketimi melatonin de dahil olmak üzere beyinde üretilen hormonların tümü için oldukça faydalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği sorununun çözülmesini sağlar ve yorgunluğun giderilmesine yardım eder.

– Kuruluk, uyku hali, idrarda azalma, kaslarda zayıflık, baş ağrısı ve benzeri semptomların yok olmasını sağlayan en önemli güç sudur. Zira terleme ve idrar sırasında oldukça fazla su kaybedilir ve sıvının yerine konulması kişinin kendini daha iyi hissetmesine yol açar.

– Sağlıklı su tüketerek en faydalı şekilde detoks yapabilirsiniz. Su yiyecek atıklarının bağırsakta ilerlemesini sağlar ve kabızlığı önler. Pek çok kimyasalı bir kenara bırakıp sağlıklı su tüketerek bile pek çok gelişmeye tanıklık edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir