nsan vücudunun %80 oranında sudan oluştuğu uzun yıllardan beri bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Nefes alıp verme, idrar ve terleme yoluyla devamlı olarak su kaybederiz. 

Bu kaybın yerini ise sağlıklı ve yeterli oranda su ile tamamlamamız gereklidir. Vücuda alacağımız suyun ise saf ve zararsız olmasına dikkat etmemiz, öncelik vermemiz gereken en temel kuraldır. Zira su doğada saf haliyle bulunur ve insan bedenine de aynı formda ulaşması hayati anlamda büyük önem taşır.

– Sağlıksız su tüketimi doğrudan hastalıklara neden olabileceği gibi bazı hastalıkların yayılımını da kolaylaştırır. Su kirliliği başta kanser gibi ağır ve ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara neden olurken, kalp ve solunum yolu gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Kirli suların içinde tifo, dizanteri, hepatit ve kolera gibi mikrobik hastalık taşıyıcı enfeksiyon yayılımı gözlenmiştir. Bu suların insan bedenine girmesi durumunda, ağır bir tedavi süreci kaçınılmaz olacaktır. Aynı şekilde gelişen dünyada oluşan kirlilik, su döngüsünü de olumsuz yönde etkilemektedir. Radyoaktif maddelerle zehirlenen sular, insan sağlığını olumsuz biçimde tehdit etmektedir. 

– Su daima kokusuz, renksiz ve berrak olmalıdır. Hastalık yapan mikroorganizmalar içermemesi ve sağlığı negatif yönde etkileyen kimyasal maddeler bulundurmaması önem taşır. Filtrelenmiş sularda koku, tat ve içerik problemine rastlanmadığı için insan sağlığını koruyucu bir nitelik taşıyacaktır. 

– Suyun sertlik derecesi de sağlıkla ilgili konular listesinde incelenmesi gereken maddelerden biridir. Zira suyun sertlik derecesi arttıkça midede şişkinlik hissi ve devamında gastrit gözlemlenebileceği bilinmelidir. Öte yandan sert sular yalnızca sağlığı incitmekle kalmayıp; yemeklerin geç pişmesine, sabunların zor köpürmesine ve borularda tıkanmalara neden olmaktadır. Tüm bunlardan korunmak için filtre seçenekleri değerlendirilmeli ve suyu saf olarak almaya özen gösterilmelidir.

– Suyun pH seviyesi hayati derecede önem taşıyan bir konudur. Asidik su tüketildiğinde, nötralize olabilmek için vücuttan mineral çalarken, vücut direncini olumsuz yönde etkiler ve hastalıklara davetiye çıkarır. Yüksek pH seviyesine sahip alkali su ile metabolizmayı hızlandırır, yaşlanmayı geciktirerek hücre yenilenmesini destekler. Anne karnında doğmaya hazırlanan bir bebek, amniyotik ortam adı verilen yüksek pH seviyesine sahip bir su kütlesinin içinde gelişir. Bu mucizevi durum alkali su içmenin faydalarının asla tesadüf olmadığının en önemli göstergesidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir