Tarihin ilk gününden bu yana su, insan yaşamında oldukça ciddi ve kıymetli bir yer edinmiştir. İnsanlar suya yakın yerlerde yaşamak ve suyu daima en güvenilir şekilde temin etmek istemiştir. 

Zaman ilerledikçe ve dünya değiştikçe bu çaba daha da zor hale gelmeye başlamıştır. Fakat zaman değişse de, insan bedeni evrim geçirse de suyun insan vücuduna olan faydası asla değişmemiştir. Bunlar su hakkında bildiklerimiz… Bir de su ile ilgili bilinmeyenler var. Neler mi?

1) Su böbrek taşı oluşumunu engeller.

– Vücutta biriken zararlı maddelerin atımında en iyi yardımcı elbette ki sudur. Böbrek taşı düşürme tedavisinde de suyun önemi reddedilemez. Fakat bundan daha da önemlisi, suyun böbrek taşını önleme gücü olduğudur. Çünkü böbreklerimiz kanı süzme görevine sahiptir ve yeterli miktarda su tüketilmediği takdirde bu işlem zorlaşır. Dolayısıyla böbrek hastalıkları baş gösterir. 

2) Suyu günlük faaliyetlerinizden ‘önce’ tüketmek faydalıdır.

– Sabah uyandınız, günlük işlerinize başlamadan önce iki bardak su tüketmeniz iç organlarınızı çalıştırır. Duşa gireceksiniz, bir bardak su içmeniz tansiyonun yükselmesini önler. Yemeğe oturacaksınız, bir bardak su içmek hazmı kolaylaştırır. Güne başlamadan kahvaltı öncesi tüketeceğiniz bir bardak su sindirim sisteminizin çalışmasını, besinlerin hazmedilmesini kolaylaştırır. Kısacası faaliyetlerinizin öncesine ortalama bir bardak su yerleştirmek yaşamınızı kolaylaştıracaktır.

3) Suyun eksikliği pek çok hastalığı beraberinde getirir.

– Vücudunuz su eksikliği yaşadığında neler mi olur? Bağırsaktaki su çekilir ve kabızlık kolon kanserine kadar ilerleyebilir. Akciğerdeki su miktarı azalmaya başlarsa astım hastalığı baş gösterebilir. Kemiklerdeki su azaldığında da romatizma ve kemik erimesi hastalığına yakalanma ihtimaliniz %80 oranında artar.

4) Su dahil her şeyin fazlası zehirdir.

– Uzmanlar her insanın günde ortalama 2.5 litre sıvı tüketmesi gerektiğini vurguluyor. Bu oranın en az 1.5 litrelik kısmını su ile karşılamalısınız. Fakat tıpkı su eksikliğinde yaşanan rahatsızlıklar gibi suyun dozunu kaçırmak da hastalıklara neden olabilir. Vücutta biriken su ödem oluşmasına ve böbrek yorgunluğuna sebep olur. Her konuda olduğu gibi dengeli su tüketimi sağlığınız için en doğru seçim olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir