Yorgunluk veren bir koşturmacanın ardından ya da yaz akşamı balkonda serinlemeye çalışırken insana en iyi ne gelir? Kola mı? Belki meyve suyu? Ya da yılların eskitemediği gazoz nostaljisi… 

Elbette bunların hepsi keyifli seçenekler ama insan bedeni her zaman keyif ile orantılı sinyaller vermiyor. Sıcak havalar yaklaştıkça bedenin su ihtiyacı daha da fazla artıyor. Her ne kadar diğer sıvılar da iş görür diye düşünsek de, suyun yerini hiçbir içecek alamıyor.

Yazın kışa oranla daha fazla terleriz ve dolayısıyla daha çok susarız. Üstelik sadece yazın değil, kışın da suyun içerdiği minerallere ihtiyaç duyarız. Günümüzde her türlü içeceğe ulaşmak mümkün olsa da insan vücudunun günde en az 2.5 litre sıvıya ihtiyacı var. Bu sıvının tamamını su olarak almak gerekmese de, 1.5 litre gibi ciddi bir miktarını su oluşturuyor. Elde etmek açısından pek çok içecek seçeneğine sahibiz ama sağlıklı yaşam için tek bir seçenek var: Su…

Çünkü su böbreklerin verimli çalışmasına, buna bağlı olarak da vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olur. Cilt yoluyla atılan toksinler, iç organların sağlığı ve diğer pek çok durum yeterli miktarda su alıp almadığınıza bağlıdır. Gün içinde çay, kahve, meşrubat gibi pek çok içecek tüketseniz de; bunların her zaman sağlıklı olduğunu söylemek güç. Çünkü kafein içeren sıvılar vücudunuza yarar sağlamaktan çok zarar getirir. Meşrubat gibi kapalı içecekler ise içerdikleri ambalaj kimyasalları sebebiyle sağlığınızı tehdit eder. Günlük iki litre su içmeme gerek yok, nasıl olsa sıcak ve soğuk içecekler ile vücudun ihtiyacını karşılıyorum kanısı ise sağlığınızın bir numaralı düşmanıdır. 

Üstelik geçmişe kıyasla bugün doğa çok daha kirli! Yani güvenle içtiğinizi düşündüğünüz çay bile içerisinde pek çok tarımsal zehir barındırabiliyor. Doğal kaynak olarak tabir ettiğimiz yer altı suları ölümcül derecede kirlenmiş durumda. Organik olmaktan uzaklaşarak yapaylaşan içeceklerin muhteviyatında barınan zararlı maddelerin vücudunuza girmesi toksin birikimine ve hastalıklara sebep oluyor. Doğanın en saf yönünden şaşmamaya ve günlük su ihtiyacınızı yeterli miktarda karşılamaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir